LIFE ViVaCCAdapt se je predstavil na mednarodni konferenci AlpWeek Intermezzo
Alpske pokrajine, viri in naravno okolje igrajo bistveno vlogo pri načinu in kakovosti življenja v Alpah. Podnebne spremembe postopoma spreminjajo okolje in življenje alpskega prebivalstva. Za mlade je nujno in pomembno najti rešitve za upočasnitev in ublažitev teh sprememb, pa tudi prilagajanje nanje.
S tem namenom in ciljem je v drugem tednu decembra, od 9. do 11., potekal mednarodni dogodek z naslovom AlpWeek Intermezzo (AlpskiTeden Intermezzo), pripravljen s strani 10 organizacij, ki se zavzemajo za zaščito gora in trajnostni razvoj. V programu dogodka se je zvrstilo in s svojim delom predstavilo več kot 17 organizacij in posameznikov iz alpskih držav z 31 različnimi aktivnostmi (predavanja, delavnice, srečanja). Letošnji dogodek, ki je nosil naslov: »AlpskiTeden Intermezzo 2020: Mladi in podnebje – Kako mladi v Alpah vidijo svojo prihodnost?«, se je v celoti odvil virtualno v francoskem mestu Nica in je bil v celoti posvečen mladim prilagajanju na podnebne spremembe.
Prav zato se je Regijska razvojna agencija ROD konference udeležila s projektom LIFE ViVaCCAdapt, ki ga je predstavila na delavnici z naslovom »Adapting agriculture to climate change« (Prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe) v četrtek, 10. 12. 2020, od 9.30 do 11.00 ure.
Slušateljem smo predstavili tri rešitve za prilagajanje na podnebne spremembe, ki smo jih razvili v okviru projekta LIFE ViVaCCAdapt. Ključne rešitve, ki smo jih pripravili v sklopu projekta že kažejo rezultate, to so: Strategija prilagajanja kmetijstva na podnebne spremembe v Vipavski dolini za obdobje 2017 – 2021, SPON – sistem za podporo odločanju o namakanju ter pilotna zasaditev zelene protivetrne zaščite. Udeležencem smo zavrteli tudi promocijski film, ki prikazuje pozitivne vidike zelenih protivetrnih zaščit, ki je bil sprejet z navdušenjem. Odzivi udeležencev so bili zelo pozitivni, še posebej jih je zanimala prenosljivost rezultatov projekta LIFE ViVaCCAdapt v druge evropske države. Predvsem predstavnico iz Madžarske, ki v okviru evropskega programa Obzorje 2020 sodeluje pri izvajanju projekta s sorodno vsebino, je zanimalo, kako so uporabniki sprejeli sistem SPON in ali obstaja možnost prenosa sistema na Madžarsko.
Izvedene delavnice in gradiva si lahko ogledate tukaj: https://padlet.com/david10/alpweek .